Dars ishlanma – Safarova Mohigul Muhammadovnaning shaxsiy veb sayti

Dars ishlanma

4-sinf matematika fani (Sultonova Norgul)

Sana: 30.01.2019

Sinf: 4-E

DARSNING TEXNOLOGIK XARITASI

Mavzu: O‘rganilgan materiallarni mustahkamlash. Harakatlanish grafigi. 493-496-misol va masalalar.
Mavzuga oid tayanch tushunchalar: ko‘paytirish, tenglama, perimetr.

Soatlar soni: 45 daqiqa.

Mavzuning qisqacha ta’rifi: o‘tilgan mavzularni takrorlashga oid misol va masalalar yechish. Harakatlanish grafigini o‘rganish.
O‘quv jarayonini amalga oshirish texnologiyasi:

Dars turi: Yangi bilim beruvchi

Metod: suhbat, tushuntirish,  munozara.

Jihoz:  Slaydlar, mavzuga oid ko‘rgazmalar, tarqatma materiallar.

Baholash: O‘quvchilar 5 ballik reyting tizimida baholanadi.

 Darsning maqsad va vazifalari
Maqsadlar:
Ta’limiy:O‘quvchilarga grafiklar bo‘yicha tushunchalarni mustahkamlash, ular ustida masalalar yechish.

Tarbiyaviy: O‘quvchilarni tabiatni sevishga, uni asrab-avaylashga o‘rgatish. Milliy an’analarimizni hurmat qilishga chaqirish.

Rivojlantiruvchi: O‘quvchilarda hozirjavoblilik, mustaqil fikrlash malakalarini rivojlantirish, atrof muhitni sinchkovlik bilan kuzatishga o‘rgatish.

 

Kompetensiya: kundalik hayotda uchraydigan koordinatalar sistemalarini real ob’yektlar joylashuvini aniqlashda qo‘llay oladi, misol va masala, tenglamalar yecha oladi.

 

 Kutilayotgan natija:
Dars yakunida o‘quvchilar  ko‘p xonli sonlarni ko‘paytirishga oid misol va masalalar haqida o‘rganganlarini mustahkamlash.
 Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi Bajariladigan ish nomi         Metod  vaqt
1-bosqich  Tashkiliy qism O‘quvchilar davomati aniqlanadi.

Sinfning darsga tayyorligi tekshiriladi.

Ma’naviyat daqiqasi o‘tkaziladi.

 

Suhbat

 

 

3 daqiqa

2-bosqich

O‘tilgan mavzuni mustahkamlash.

Uy vazifasini so‘rash

“Koptok uzatish” o‘yinini o‘tkazish.

Savol-javob

Suhbat

5 daqiqa
 

3-bosqich.

Yangi mavzu bayoni.

 

 

1.Yangi mavzu bayoni.

 

2. O‘quvchilarga  harakatlanish grafigi haqida ma’lumot berildi.

 

3. Boshqotirma yechiladi.

 

 

Suhbat

 

Suhbat

 

 

 

 

 

22 daqiqa

 

 

2 daqiqa

4-bosqich.

Mustahkamlash.

Matematik diktant.

 

Suhbat 7

daqiqa

 

 

5-bosqich. Baholash.  O‘quvchilarning darsda ishtiroki hisobga olinib, reyting bali e’lon qilinadi.

 

4 daqiqa

 

 

6-bosqich.

Uyga vazifa

497-498 misol va masala. Tushuntirish 2 daqiqa

 

Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:
  2. a) Salomlashish.
  3. b) Davomat aniqlanadi.

 

  1. O‘tgan mavzuni mustahkamlash.

O‘tilgan mavzuni takrorlashda “Koptok uzatish” o‘yini orqali bajariladi. Bunda matematik tushunchalar esga olinadi.

III. Yangi mavzu bayoni.

Sinf ikki guruhga bo‘linadi. Guruhlar o‘zlariga nom qo‘yishadi.

Birinchi guruh “Topqirlar”,

Ikkinchi guruh “Chaqqonlar”.

493-misol ekranda ilovada berilgan lavha orqali tushuntiriladi. Bunda masala sharti bo‘yicha yechish rejasi tushuntiriladi: birinchi kuni necha metr gazlama sotilgani va necha metr qolgani, ikkinchi kuni necha metr gazlama sotilgani topilishi ko‘rsatiladi. Masala doska fonida butunning qismlarini topish orqali tushuntiriladi.

22

Bor edi – 360 (m gazlama)

Sotildi:

1-kuni – 4  dan bir qismi

2-kuni – qolgan gazlamaning beshdan bir qismi

2-kuni necha metr gazlama sotilgan–?

Yechish: 1) 360:4=90(m) 1-kuni

2) 360-90=270(m) qolgan gazlama

3) 270:5=54(m) 2-kuni

494-misol.

To‘g‘ri to‘rtburchak shaklidagi bog‘ning uzunligi 20 m, eni 10 m. Bog‘ maydonining yarmini nok daraxtlari egallagan. Nok daraxtlari egallagan maydon yuzini aniqlang.

23

495– misol. Tenglamani yeching.

  • 54x+96=204        2) 780: (x-7)=78           3) x-206=100+45

Namuna: (139-x):8=14                           Tekshirish: (139-112) :

139-x=14•8           112:8=14

                139-x=112           14=14

x=139-112

x=27

496– masala. Bo‘ri bilan Quyon yugurish musobaqasi o‘tkazishdi. Bo‘ri bilan Quyonning harakatlanish grafigini ko‘rib chiqing va savollarga javob bering.

  1. Bo‘ri bilan Quyon qanday masofani yugurib o‘tishlari kerak edi?
  2. Ulardan qaysi biri marragacha yetib keladi?
  3. Bo‘ri necha sekund va Quyon necha sekund yugurdi?
  4. Bo‘ri marragacha necha metr yetib kela olmadi?
  5. Grafikdan ulardan qaysi biri tezroq yugurganini bilib olish mumkinmi?
  6. 300 metrni Bo‘ri necha sekundda va Quyon necha sekundda bosib o‘tadi?
  7. Birinchi 10 sekundda Bo‘ri qanday masofani va Quyon qanday masofani o‘tdi?

24Yangi mavzuni mustahkamlash

Matematik diktant o‘tkaziladi. O‘quvchilarni chaqirib doskada ishlash uchun mavzu asosida misollar beriladi.

Baholash

Darsda faol ishtirok etgan o‘quvchilar rag‘batlantiriladi va baholanadi.

Uyga vazifa

497– 498– misol va masala shartlari tushuntiriladi.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

blog lam dep | toc dep | giam can nhanh

|

toc ngan dep 2016 | duong da dep | 999+ kieu vay dep 2016

| toc dep 2016 | du lichdia diem an uong

xem hai

the best premium magento themes

dat ten cho con

áo sơ mi nữ

giảm cân nhanh

kiểu tóc đẹp

đặt tên hay cho con

xu hướng thời trangPhunuso.vn

shop giày nữ

giày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thonmau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ